Podświetlenie przycisków LED w dowolnym kolorze (Skoda Felicia)

W moim aucie po kilkunastu latach eksploatacji poprzepalały się niektóre żarówki od podświetlenia przycisków, więc postanowiłem wprowadzić trochę świeżości i zmienić ich podświetlenie na ledowe w nowym kolorze. Nie jest to operacja trudna, aczkolwiek trochę czasochłonna. Trzeba wymontować tablicę wskaźników, wyciągnąć przyciski na stół i rozebrać je na części pierwsze.

Gdy przyciski mamy już na stole można się brać za ich demontaż.

W pierwszej kolejności zdejmujemy kapturek z piktogramem, podważając jego zaczepy po obu stronach:

Następnie wyciągamy małe sprężynki i odkładamy je w bezpieczne miejsce. One lubią gdzieś wystrzelić i się zgubić, więc nie warto zwlekać z ich ściągnięciem.

Następnie można przystąpić do wyciągnięcia białej części.

Do tego celu przydadzą się dwa małe wkrętaki precyzyjne. Należy je włożyć dość głęboko po obu stronach (tam gdzie są zaczepy) i jednocześnie ciągnąc biały element do siebie.

Po wyciągnięciu części będą prezentowały się następująco:

Nas interesuje tylko biały element, to w nim znajduje się żarówka. należy wyciągnąć z niego zielony element razem z blaszkami, podważając delikatnie z obu stron w miejscu zaczepów.

Teraz można wyciągnąć starą żaróweczkę. Warto w tym miejscu zwrócić dokładnie uwagę jak ona była założona - potem tak samo będzie trzeba założyć LEDa.

Następnie należy odciąć zaznaczony czerwoną kreską element. Można także wiertłem nawiercić trochę pozostałą po obcięciu tulejkę, aby dioda głębiej się schowała. Głębiej obsadzony LED to lepsze rozproszenie światła tj. równomierne podświetlenie piktogramu na przycisku. Po takim przygotowaniu zielonego elementu można włożyć diodę i odpowiednio zagiąć jej końcówki. Ja użyłem diod o średnicy 5mm, z jednym wyprowadzeniem połączonym z opornikiem 4,7kOhm. Na temat doboru rezystorów do ledów nie będę się rozpisywał, jest masa materiałów na ten temat w internecie.

Tu trzeba zwrócić uwagę na polaryzację. Odwrotnie podłączony LED nie będzie świecił. Warto przed całkowitym złożeniem przycisku sprawdzić, czy dioda podłączona jest prawidłowo.

Następnie składamy przycisk w odwrotnej kolejności.

Na koniec, przed samym założeniem kapturka wkładamy sprężynki.

I gotowe: