Druk 3D

Wymiana płyty na Mellow Fly E3 RRF w drukarce Ender 3

Mellow Fly E3 RRF jest to elektronika dedykowana do Endera 3 i podobnych, pasująca w oryginalne miejsce, z wymiennymi StepStickami oraz wbudowanym ESP, dzięki czemu można na niej bez dodatków uruchomić RepRapFirmware.
Link: https://pl.aliexpress.com/item/1005001999686167.html

Oryginalna płyta główna Endera jest mocno ograniczona, jak również ma wlutowane (niewymienne) sterowniki silników krokowych A4988, przez które drukarka jest dość hałaśliwa. Oprócz tego w wersjach 1.1.3-5 Creality Board całością steruje ATMega1284p, która posiada jedynie 128kB pamięci programowej. To zdecydowanie zbyt mało aby korzystać w pełni z nowoczesnego oprogramowania drukarkowego. Aby zmieścić Marlina 2.0 trzeba wyłączyć wiele przydatnych funkcji. Płyta Fly E3 RRF nie posiada tych wad. Posiada za to ogromną zaletę - wbudowane ESP do komunikacji sieciowej i mikrokontroler z rodziny STM32F4, dzięki czemu możemy na tej płycie uruchomić RepRapFirmware - moim zdaniem znacznie lepszy firmware niż Marlin.

RepRapFirmware na SKR 1.1

Dzięki wysiłkom grupy teamgloomy możliwe jest uruchomienie świetnego oprogramowania drukarkowego RepRapFirmware na płytkach opartych o mikrokontrolery LPC176* oraz STM32F4*, zamiast wyłącznie na dedykowanych płytach Duet 2/Duet 3. Ma to swoje zalety - płyty takie jak SKR 1.1/1.3/1.4 są znacznie tańsze od Dueta 2, nie wspominając nawet o jeszcze kosztowniejszym Duecie 3. Kolejną zaletą, której nie uświadczymy w Duetach jest możliwość użycia dowolnych sterowników silników krokowych (StepSticków). Użyte w Duecie 2 WiFi/Ethernet TMC2660 to dobre układy, ale nie zapewniają tak cichej pracy jak choćby TMC2208/9. W niniejszym artykule przedstawię sposób podłączenia i uruchomienia RRF na płycie SKR 1.1. Dla nowszych wersji tej płyty jest to dość dobrze opisane, ale SKR 1.1 ma inny rozkład wyprowadzeń w złączach EXP1 i EXP2 niż jej młodsze siostry, dlatego też nie wystarczy podłączyć po prostu 1:1 wtyczek pomiędzy SKR a modułem WiFi. Ja użyłem modułu Mellow Fly WiFi, w wersji pierwszej. Obecnie na Aliexpress dostępna jest kolejna wersja tego modułu, która nie posiada dodatkowych złączy. Można wykorzystać także moduł BigTreeTech - sposób podłączenia i funkcjonalność jest analogiczna.