Mikrokontrolery

Regulowany zasilacz z ograniczeniem prądowym

W tym wypadku zasilacz to może trochę za dużo powiedziane, niemniej u mnie urządzenie to pełni rolę zasilacza laboratoryjnego.

Mini stacja pogodowa - czyli DHT11 oraz DH22 w duecie z AVR

Jako iż nie miałem do tej pory żadnego termometru na zewnątrz postanowiłem wykonać sobie mini stację pogodową wskazującą temperaturę i wilgotność wewnątrz i na zewnątrz. Do tego celu wykorzystałem popularne i łatwo dostępne cyfrowe czujniki DHT11 i DHT22.

 

Waga elektroniczna do filamentów

W przypadku, gdy na szpuli filamentu zostało już niewiele i nie mamy pewności czy wystarczy materiału na dany wydruk warto mieć jakiś sposób aby móc oszacować ile konkretnie materiału zostało na szpuli. Najprościej i najszybciej jest do tego celu wykorzystać wagę. Co prawda należy uwzględnić również ciężar szpuli, ale wielu producentów filamentów podaje jaka jest waga pustych szpul, a nawet jeśli nie to możemy zważyć taką szpulę sami - inne egzemplarze szpul o takim samym wyglądzie będą zwykle identyczne wagowo. Oczywiście są gotowe wagi kuchenne do kupienia za kilkadziesiąt złotych, ale możemy również zrobić taką wagę sami.